Warning: Undefined array key "translationlc" in /www/doc/www.kramny.eu/www/vyuka/lib/plugins/translation/action.php on line 237

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/www.kramny.eu/www/vyuka/lib/plugins/translation/action.php:237) in /www/doc/www.kramny.eu/www/vyuka/inc/Action/Export.php on line 104

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/www.kramny.eu/www/vyuka/lib/plugins/translation/action.php:237) in /www/doc/www.kramny.eu/www/vyuka/inc/Action/Export.php on line 104
pcgram3:navody:zakladnislovnicek

Obsah

Rozhraní

Na zadní straně většinou najdeme:

obr. 1: Výstupy na zadní straně skříně stolního počítače

Typy počítačových rozhraní

Vnitřní komponenty stolního počítače

Pevný disk

Pevný disk je záznamové zařízení, které slouží k dočasnému nebo trvalému uchování velkého obsahu dat. Data se uchovávají i po vypnutí počítače a odpojení od elektrické sítě.

V současnosti si lze vybrat mezi pevným diskem typu hard disk (HDD) nebo Solid-state disk (SSD). HDD disky jsou levné a poskytují vysoké kapacity v řádech jednotek TB, ale jsou pomalé. Naproti tomu SSD disky jsou rychlé, méně náchylné na poškození, ale oproti HDD jsou výrazně dražší.

Co je to ten GB a TB?

Je to značka kapacity, která říká, kolik konkrétní data zaberou místa na datovém médiu. Běžný film na DVD zabere okolo 4,5 GB, což je 0,0045 TB. Takže na 1 TB disk se vleze přibližně 222 DVD filmů.

Pro představu:

Vnější datová média

Jedná se o různé paměti a záznamová media sloužící k uchování a přenosu dat mimo počítač. Ve většině případů jsou tato média výrazně pomalejší než ta v počítači. Mezi nejčastější externí media patří CD-ROM, DVD­ ROM, USB flash disk, paměťové karty nebo výjimečně ještě diskety.

Optické disky

Optický disk slouží k ukládání digitálních dat. Data jsou ukládána ve stopách na jedné dlouhé spirále, která se postupně rozvíjí od středu až k okraji. Pro čtení dat se používá laserové světlo. Mezi optické disky se řadí CD, DVD, Blue-ray.

USB flash disk

Jedná se o paměťové zařízení různých velikostí a tvarů (např. reklamní předmět ve tvaru autíčka). USB flash disk je vybaven pamětí typu flash (podobné jako v SSD disku), která umožňuje uchování nahraných dat i po odpojení z elektřiny. Data se na flash disk nahrávají přes sběrnici USB.

Paměťová karta

Zařízení sloužící k ukládání dat, které je postaveno na stejném principu jako USB flash disky. Oproti flash disku jsou paměťové karty ve standardizovaných velikostech bez USB výstupu. Využívají se například v digitálních fotoaparátech nebo mobilních telefonech. Po vložení do redukce se dá paměťová karta používat jako USB flash disk.

Vstupní periferie

Klávesnice

Rozložení klávesnice:

Alfanumerická část

obr. 2: Alfanumerická část klávesnice

Alfanumerická část (znaková) tvoří základní část klávesnice. Obsahuje 26 písmen, mezerník, klávesy s interpunkcí (tečka, čárka, středník…) a v horní řadě diakritické znaky a číslice (obr. 2). Pro každý jazyk může být rozložení kláves na klávesnici trošku jiné. Znakové klávesy se mohou významově měnit držením/stisknutím pomocných kláves.

Numerická část

obr. 3 Numerická část klávesnice

Číslice jsou uspořádány po vzoru kalkulačky (obr. 3). Ne každá klávesnice obsahuje numerickou část. Typicky je to u notebooku, kde je to především díky úspoře místa. Pro zápis číslic lze využít alfanumerickou část – držením klávesy <Shift> + hodnota v horní části diakritických kláves, případně pomocí speciální funkční klávesy <FN> + příslušná klávesa.

Před použitím numerické části si překontrolujte, zda na klávesnici svítí LED dioda NumLock. Pokud ne, zapnete numerickou část klávesou <NumLock>.

Numerická klávesnice obsahuje:

Funkční klávesy

obr. 4: Funkční klávesy

Funkční klávesy se označují zkratkou F1 až F12 (obr. 4) a jsou umístěny v horní části klávesnice nad alfanumerickou částí. Nemají přesně danou funkci. Konkrétní funkce je řízena aplikací, ve které pracujeme. Ve většině aplikací je klávese <F1> přiřazena funkce vyvolání nápovědy.

Popis speciálních kláves

Počítačová myš

Ovládání pomocí myši

Při práci v operačním systému MS Windows se myš hojně využívá samostatně i v kombinaci s klávesnicí.

Tiskárny

Tiskárna slouží k přenosu informací z počítače na papír nebo jiné médium.

Inkoustová tiskárna Jak již napovídá název, pro tisk se využívá inkoust. Ten je uložen v kazetě (cartrige). Výhodou je nízká pořizovací cena a kvalita tisku. Nevýhodou je vysoká cena tisku a nutnost pravidelného tisku – jinak dochází k zasychání tiskových hlav. V současnosti se dají koupit inkoustové tiskárny s tankovým systémem. Ty mají velké nádržky na inkoust.

Laserová tiskárna

Poskytuje velmi kvalitní tisk s vysokou rychlostí tisku. Kazeta s barvou se nazývá toner. Toner je prášek (různé druhy polymerů). Ten se elektronicky nanáší na vložený papír a následně se do papíru zapeče při teplotě 120 až 180 stupňů. Proto je při tisku papír horký. Nedochází k zasychání jako u inkoustové tiskárny. Cenové náklady na tisk jsou sice nízké, ale je důležité zaměřit se na cenu samotného toneru a počet vytištěných stránek z daného zásobníku.

Pro představu Orientační cena černobílého tisku na tiskárně s cenovkou okolo 4000 Kč s originální náplní při 5% pokrytí: